Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?

Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar?

Glutamin Nedir?

Proteinin yapı taşlarından biridir. Vücut için oldukça önemli bir aminoasittir ve bağışıklık sistemi için oldukça kritiktir. Maddelerin kanda taşınmasında, zararlı virüs ve bakterilerle savaşmakta görev alır. Bunun yanında spor sonrası beslenme supplementleri sürekli olarak bu amino asidi karşımıza çıkarıyor.

Vücudumuz bu amino asidi üretir, fakat kondisyona bağlı olarak esansiyel olabilir. Yani belli durumlarda dışarıdan alınması gerekebilir. Sakatlık veya hastalık durumlarında vücudun glutamin ihtiyacı artar ve vücudumuz bu ihtiyacı karşılayamayabilir. Bu durumlarda besin veya supplement olarak alınması işe yarayacaktır.

Kas geliştirici olarak düşünülse de sağlıklı bireylerde takviye edilmesinin kas gelişimini arttırdığı kanıtlanmamıştır. Glutamin eksiği olan veya yanık, kas yaraları, kas kaybına sebep olan hastalıklar gibi problemler yaşayan bireylerde takviye edilmesinin kas gelişimi için işe yaradığı gözlemlenmiştir.

Et ve yumurtada yüksek miktarda bulunur. İzole edilerek supplement olarak satılır ve whey protein ile kazein proteinde de oldukça yüksek miktarda bulunur.


Glutaminin Kas Gelişimi ve Performansa Etkisi

Glutamin, proteinin yapı taşlarından biri olduğu için kas gelişimine ve antrenman performansına etkileri araştırılmıştır. Fakat yapılan araştırmalarda sağlıklı bireylerde takviye edildiğinde ekstra bir kas gelişimi sağlamadığı görülmüştür.

Bunun yanında yoğun antrenman dönemlerinde kas ağrılarını, yorgunluğu azalttığı ve yenilenmede fayda gösterebileceği görülmüştür. Aynı şekilde sporcularda özellikle yarışma dönemlerinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği görülmüştür. Bu oldukça faydalı olabilir. Fakat tamamen sağlıklı olan, sakatlık yaşamayan bir sporcunun performansına ekstra etki edeceği kesin değildir.

Çoğu profesyonel sporcu hali hazırda protein içeriği yüksek ve dengeli diyetler uyguladığı için gerekli glutamini zaten alırlar. Bu yüzden dışardan takviyesi direkt olarak kas gelişimi ve performans için pek etkili değildir. Yine de antrenmanlardan sonra uzun süren kas yorgunluğu ve bitkinlik hissediyorsanız glutamin takviyesi kullanmak işe yarayabilir.


Glutamin Nasıl Kullanılır?

Takviyesi genelde 5g ve üzeri olarak önerilir. Yüksek dozlarda kandaki amonyağı artırma ihtimali olduğu için dikkatli olunması tavsiye edilir. Endişelenecek çok bir şey yok çünkü bu durumun olması oldukça zordur. Kan serumundaki amonyağı artıran en düşük doz kg başına 0.75 g olarak kayıt edilmiştir. Bu değer 80 kg bir birey için 60 g yapıyor. Glutamini yüksek oranlarda diyetimizden de alabileceğimiz için zaten bu değerlerde kullanmanın pek bir anlamı yoktur. Bunun dışında gayet sağlıklı bir takviyedir.


Glutamin eksikliğiniz varsa doktorunuza danışarak bu eksikliği hızlıca kapatmak için gereken dozu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Elbette en çok, eksikliği olduğu durumlarda işe yarayacaktır. Glutamin fiyat performans olarak iyi bir supplement mi sorusunun yanıtı ise, belirttiğimiz sebeplere göre kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır.