blogthumb

L-Carnitine veya Karnitin Nedir?

L-Carnitine veya Karnitin Nedir?

Carnitine kilo vermek için kullanılan bir amino asit türevidir. Depolanan, üçlü bağlı yağ asitlerini mitokondriye taşıyarak yağ asitlerinin yıkılmasını ve enerjiye dönüşmesini sağlar. Karnitin aynı zamanda sinir sistemini ve beyni güçlendirir.

Vücudumuz kendi kendine yeterli C vitamini alınıyorsa L Carnitine üretebilir. Dışardan karnitin takviyesindeki amaç vücuttaki yoğunluğunu arttırarak daha çok yağ yakmaktır. Aynı zamanda et ve balık ürünleri tüketerek de takviyelerdeki kadar yoğun olmasa da L Carnitine alabilirsiniz. Veganlar gibi yeterli hayvansal protein alamayanlar veya genetik hastalıkları olanlar yeterince alamayabilir veya üretemeyebilir.

L Carnitine için yağ yakımına etkisi biraz tartışmalıdır. Kimi insanlar ve araştırmalar verimli bulurken, kimi araştırmalara göre yağ yakımına etkisizdir. Yeterli hayvansal protein alamayanlar için daha verimli diyebiliriz. Tamamen yağ yakmaya yönelik bir beslenme takip etmiyorsanız yüksek ihtimalle işe yaramayacaktır.

L-tyrosine, noradrenaline ve dopamine artışına yardımcı olarak stresi azaltır. Genel olarak vücudun daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve iştahı azaltır.

Alpha lipoik asit, ALA diye de yazılır. Bazı besinlerde çok düşük miktarlarda bulunan bir antioksidandır. ALA serbest radikal üretimini azaltarak sağlığımız için faydalı olurken aynı zamanda insülin hassasiyetini arttırabilir. Diyabet hastaları için faydalı olabilir.

Yeşil Çay Ekstresi İştahınızı Bastırır

Yeşil çay ekstresi vücut için oldukça sağlıklıdır. Bununla birlikte metabolizmayı canlandırması ve yağ oksidasyonunu artırması nedeniyle kilo vermek ve yağ yakmak içinde faydalı olduğu görülmüştür. 

Yeşil çayda kilo vermeye yarayan iki bileşen mevcut. Bunlardan biri kafein, diğeri ise kateşindir. Kafeinin yağ yakımını nasıl desteklediğini yukarıda öğrendik. Kateşini inceleyelim.

Kateşin antioksidan özelliği bulunan bir flavonoid grubudur. Oksidayon ile serbest radikallerin oluşumunu azaltır. Bu yüzden vücudumuz için oldukça faydalıdır. 
Kateşin, kafein ile birlikte çalışarak vücudun daha etkili kalori yakmasını sağlar. Kafein oranı kahveden çok daha az olsa da bu sayede de yağ yakımını termojenik yağ yakıcı gibi destekler. Kateşinin de iştah azaltıcı özelliği vardır. Kafein ile birlikte bulunduğu için yapılan araştırmalarda yeşil çayın, kahve kadar net olmasa da iştah bastırıcı özelliği görülmüştür.

Cayenne pepper, anti-kanser, anti bakteriyel, kalp sağlığını artırıcı, sindirime ve yağ yakmaya yardımcı bir üründür. Arnavut biberi olarak da geçer. İştah bastırıcı olarak da kullanılır.