blogthumb

Gainer Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

Kilo Aldırıcı Gainer (Mass Gainer) Nedir?

Mass gainer genel olarak bu kilo almaya yardımcı supplementlerin ismidir. Bu ürünler besindir, bir kilo aldırıcı ilaç veya iştah açıcı hap değildir. Aktardan aldığınız “şifa” ürünlerden de değillerdir. Matematiksel olarak daha fazla kalori almadığımız zaman ne ilaç, ne şifa otu kilo aldırır.

Gainer de içeriğindeki yoğun kalorili besinlerle kolay şekilde yiyebilmenizi sağlar. Kilo almanın haşmetli kapılarını oturduğunuz yerden size açmaz. Fakat yemenizi kolaylaştırır, kolay sindirilir ve dolayısıyla kilo almış olursunuz. Bir kolaylık sağlamaları açısından oldukça faydalı olduklarını söyleyebiliriz, zira sıvı olarak beslenmek katı onca besini yemekten daha kolaydır.

Mesela iştahınız o an yoksa yemek yiyemezsiniz, ama bir kilo aldırıcı shake içebilirsiniz. İştahsız veya aceleciyseniz öğün yerine kullanılabilir.

Gainer Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

Patates, yoğurt ve tavuk ızgara yemek yerine mass gainer kullanılmasının sebebi sporculara kolaylık sağlaması diyebiliriz. Yoğun spor yapan ve çok kalori harcayan sporcuların enerji ihtiyaçlarının üstüne sadece yemek yiyerek çıkmaları oldukça zor olabilir. Bu tarz durumlarda kilo aldırıcılar işe yarayabilir. En önemli özellikleri de iştahı iyi olmayan insanlara kolay ve hızlı şekilde likit besin sağlamalarıdır.

Kilo aldırıcı ürünlere çoğu zaman karbonhidrat tozu da denir. Bunun bir sebebi var. Çünkü gainer içinde:

Whey protein,
Sporcu öğünü için vitamin ve mineral
Kütle tutmak için kreatin,
Aminoasit,
ve bolca kalori içermesi için bolca karbonhidrat bulunur.

Ancak bazı ürünler direk karbonhidrat içerir ve onlara da karbonhidrat tozu denir. Yani bu ibare sadece karbonhidrat içerdiği için de deniyor olabilir, gelişigüzel isim konduğu için de. Bu durumda içeriğine bakmak önemlidir. Çünkü eğer öğün yerine geçsin diye kilo aldırıcı toz kullanmak istiyorsanız, içinde protein, vitamin hatta enzim olması bile önemlidir. Ancak sadece biraz daha fazla karbonhidrat lazımsa, bu durumda sadece karbonhidrat tozu almak işinizi görebilir. 

Unutmayalım! Hiçbir besinin kendiliğinden kilo aldırma veya kilo verdirme gibi bir yeteneği yoktur. İçindeki kalori miktarlarının ne olduğu önemlidir. Bu yüzden kalori takibi önemlidir. Bu yüzden sadece gainer aldım, neden kilo alamıyorum diyorsanız, sebebini anlamalısınız.

Mass Gainer Nasıl Kullanılır?

Gainer kullanımı çok kompleks değil. Ancak kalori hesabı kompleks olabilir. Kilo aldırıcıların kalori değerleri çok yüksektir. Bazı ürünler bir serviste 1200 kaloriye kadar çıkabilir. İyi bir öğünde ortalama bir erkek sporcu 1200 kalori yerse, hava atabilir. Bu yüzden Gainer kullanırken kalori takibi yapmak mantıklı olacaktır. Aksi takdirde yaktığınızdan 1000-1500 kalori daha fazla alarak hızlı bir şekilde yağ depolayabilirsiniz.

Miktar olarak, kilo almak için günlük kalori ihtiyacınızı tamamlamak için gereken ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz. Çok fazla alırsanız, çok fazla kas yapamazsınız. Yağlanırsınız. Akıllıca kullanın.

Zamanlama adına bir kuralı yoktur, zamanlama manipülasyonları size ekstra kas eklemeyecektir. Günün sonunda aldığınız kalori ve protein miktarı önemlidir. Yoğun kalori içeriği ve dengeli bileşenleri ile kilo aldırıcılar öğün yerine geçebilir. Fakat bütün beslenmenizi kilo aldırıcılarla oluşturmanızı önermiyoruz. Et, sebze, tahıl, baklagiller gibi tam besinleri tüketirseniz, gerekli kaloriye ulaşmak için yardımcı olarak kullanabilirsiniz.

Bunun yanında, kilo almak için toz veya tablet kullanmak zorunda değilsiniz. Evde kolayca yapabileceğiniz kilo aldırıcı shake veya kilo aldırıcı tarifler pekala Mass Gainer gibi kilo almanıza yardımcı olabilir. Bunların bir kısmı için protein tozu kullanılırken, tamamen evdeki malzemelerle de kendinize shake hazırlayabilirsiniz.

Gainer Zararları Olan Bir Supplement mi?

Kilo aldırıcılar besinlerden üretilir, sentetik değil, doğaldır. Üretildiği besinler ne kadar sağlıklıysa, tozu da o kadar sağlıklıdır. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen faktör de budur. Pizza, ekmek, kola gibi gıdalardan daha zararlı şeyler değillerdir. Fakat içeriklerinde alerjen bileşenler olabilir, örneğin süt gibi. Tıpkı diğer tüm gıdalar gibi miktarını kontrol edip bilinçli şekilde tüketmezseniz, yağlanırsınız.

Kilo aldırıcılara çok fazla yaslanmak birtakım vitamin eksikliği problemleri de oluşturabilir. Bu yüzden dengeli bir diyetin içinde kullanılması önerilir.

Bu ürünlerle aldığınız kilonun kas mı yağ mı olacağı, ürüne değil kişiye bağlıdır. Uzmanların önerdiği şekilde kilo alırsanız, antrenman yaparsanız, aldığınız kilolar kas kütlenizi ve performansınızı artırır. Hızlı kas yapma ümidi ile gerektiğinden fazla miktarda alırsanız vücut doğal olarak bu fazla enerjiyi yağ dokusuna dönüştürecektir.

Özetle Mass Gainer veya kilo aldırıcı supplementler ne dünyanın en sağlıklı gıdası, ne de sağlıksız bir gıda diyebiliriz.