3 Farklı Kas Kasılması!

3 Farklı Kas Kasılması!

Neredeyse tüm gün, bilinçli veya bilinçsiz olarak hareket ediyoruz. Hareket, kasların kasılmasıyla olur. Üç tür kas kasılması vardır: izometrik, eksantrik ve konsantrik. Aşağıdaki metinde bu kas kasılmalarını zinde olma konusu altında tartışacağız, böylece bir egzersiz sırasında kasa ne olduğunu bilir ve yaptığınız hareketin daha fazla farkında olursunuz.

İzometrik Kasılma:

İzometrik bir kasılmada kas, güç sağlar ancak kas uzaması veya kısalması olmaz. Kasların kemiğe bağlandığı iki yerin aralığı aynı kalır. İzometrik bir kasılma sırasında vücut statik bir pozisyonda kalır ve bu nedenle hareket etmez. İzometrik kasılmayı içeren egzersiz örnekleri plank ve wall-sit'dir.

Konsantrik Kasılma:

Bir kas kısaldığında ve kas uçlarının arasındaki mesafe azaldığında, konsantrik bir kasılmadan söz ederiz. Dambıl hareketlerinden yola çıkarsak, bu dambıl yukarı çıktığında yaptığınız harekettir. Kas, yer çekimi ile savaşır ve ardından ağırlık hareket eder.

Elbette, eş merkezli kasılmalar sırasında da bir kas uyarıcısı mevcuttur. Çoğunlukla konsantrik kasılma mümkün olduğu kadar çabuk gerçekleştirilir.

Eksantrik Kasılma:

Eksantrik kasılma, eş merkezli kasılmanın tersidir: Kas uzar ve kas uçlarının arasındaki mesafe artar. Dambıl hareketlerinden yola çıkarsak, bu dambıl aşağı doğru hareket ettiğinde yapılan harekettir. Yer çekimi savaşı kazanır ancak kasın hangi oranda uzadığını siz belirlersiniz.

Popüler inanışın aksine, negatif kasılma veya olumsuz egzersiz olarak da adlandırılan eksantrik bir kasılma, büyük bir kas uyarımı ile sonuçlanır. Konsantrik kasılma genellikle egzersizin en önemli kısmı olarak görülürken, araştırmalar eksantrik kasılmanın daha fazla kas uyarısına sebep olduğunu göstermiştir.